Najsławniejsza stała w matematyce. Dzień Liczby Pi na WMFiI

Wykład

Nieprzewidywalna, tajemnicza, jedyna w swoim rodzaju - liczbę pi zna każdy już od szkoły podstawowej, a niektórym matematykom towarzyszy ona aż do profesury. 13 marca Wydział Matematyki, Fizyki i Informatyki przygotował szereg atrakcji w ramach Dnia Liczby Pi, wydarzenia z cyklu imprez akcji „Nauka? Taką - to ja lubię!”.

Z okazji wydarzenia wzdłuż korytarzy wydziału ciągnęły się kolejne cyfry po przecinku liczby pi, w holu głównym WMFiI ciekawskich przyciągała wystawa „(Pi)ękna liczba (pi)”, a na stoisku Koła Naukowego Fizyków uczestników czekał szereg doświadczeń.

Escape Room

W tym samym czasie uczniowie z szkół średnich i podstawowych, aby wydostać się z zamkniętego pokoju, musieli rozwiązać matematyczne, fizyczne i logiczne zadania związane z liczbą pi i nie tylko. 

- Pomysł jest taki, żeby popularyzować fizykę w niekonwencjonalny sposób. Escape Roomy są bardzo popularne i jednocześnie łatwo do nich wprowadzić zadania związane z fizyką i matematyką - tłumaczy mgr Dorota Wejer z Instytutu Fizyki Doświadczalnej. - Przygotowaliśmy m.in. zestaw zadań z historii fizyki. Uczestnicy podróżują w czasie i dowiadują się, jak wyglądały pomiary w starożytności oraz na czym polegał rozwój optyki w średniowieczu. Następnie w nowożytności mamy zasady dynamiki Newtona oraz prawo Ohma, a kończymy na najnowszych odkryciach z zakresu fizyki współczesnej.

Doświadczenia

Escape Room i wystawy to tylko początek mnóstwa atrakcji przygotowanych na wydarzenie. W salach wykładowych naukowcy z WMFiI opowiadali m.in. o pułapkach nieskończoności, wyznaczaniu liczby pi oraz nadużywaniu statystyk. Poza tym w ramach Dnia Liczby Pi odwiedzić można było salon gier, klockownię, kawiarenkę szkocką oraz wystawę o historii komputerów. 

- Liczba pi od zawsze fascynuje głównie matematyków. Znamy ją już od szkoły podstawowej. To pierwsza liczba niewymierna w naszej edukacji, która jest podana za pomocą litery greckiej. Używamy jej od najmłodszych lat do obliczenia pola koła czy obwodu okręgu - opowiada koordynatorka wydarzenia dr Hanna Furmańczyk z Instytutu Informatyki. - Już od kilku lat w ramach Dnia Liczby Pi organizujemy wydarzenie pełne atrakcji popularyzujących matematykę, fizykę i informatykę. Część z nich dotyczy konkretnie liczby pi, a część ogólnie dyscyplin związanych z naszym wydziałem. Zapraszamy na nie uczniów starszych klas szkół podstawowych oraz uczniów szkół średnich.

Marcel Jakubowski/ Zespół Prasowy UG