Dni Mózgu 2024

1

Dni Mózgu w Trójmieście odbędą się już po raz 14. To coroczne wydarzenie odbywające się w ramach Światowego Tygodnia Mózgu (Brain Awareness Week), którego celem jest popularyzacja wiedzy o tym niezwykłym organie. Wykłady, warsztaty i gry prowadzone m. in. przez neurobiologów i psychologów są doskonałą okazją do zgłębienia wiedzy o budowie i funkcjonowaniu mózgu i ludzkiej psychiki.

14. edycja Dni Mózgu w Trójmieście odbędzie się w dniach 11-17 marca 2024 r. w Uniwersytecie Gdańskim oraz w Hevelianum w Gdańsku. Podczas tegorocznej akcji odbędzie się kilkadziesiąt wykładów oraz warsztatów, w tym warsztatów stoiskowych skierowanych zarówno do najmłodszych, młodzieży, jak i dorosłych. Wykłady oraz warsztaty odbywać się będą popołudniami i wieczorami przez cały tydzień, a szczegółowy program znaleźć można na stronie www.dnimozgu.ug.edu.pl.  

Wśród tematów wykładów i warsztatów tegorocznych Dni Mózgu znalazły się między innymi „Podróż w głąb mózgu oczami neuropsychologa”, „Mózg i teorie spiskowe. Co nas przyciąga do wiary w tajne działania mrocznych sił?”, „Interfejs mózg-komputer - umysł w dialogu z technologią”, „Bardzo rzadkie i bardzo ciekawe: choroby układu nerwowego o jakich nie słyszeliście”, „Neuroróżnorodność a seksualność”, „Diagnostyka różnicowa chorób otępiennych”, „Moc fal mózgowych”, „Detektywi emocji”, „Zdrowy mózg/chory mózg - płynna granica”, „Mózgowe korelaty medytacji” i wiele innych.

Organizatorami Dni Mózgu w Trójmieście jest Uniwersyteckie Centrum Popularyzacji Nauki oraz Hevelianum w Gdańsku. Partnerami wydarzenia są między innymi liczne studenckie koła naukowe, jednostki badawcze oraz centra nauki.

Wstęp na wszystkie wydarzenia odbywające się w ramach Dni Mózgu jest darmowy. Należy jednak pamiętać, że na niektóre z nich obowiązują zapisy za pośrednictwem formularza udostępnionego na stronie akcji.

Dni Mózgu w Trójmieście są realizowane są w ramach grantu „Brain Awareness Week Grants” ufundowanego przez Federation of European Neuroscience Societies oraz Dana Foundation oraz współfinansowane ze środków budżetu państwa, przyznanych przez Ministra Edukacji i Nauki w ramach Programu „Społeczna odpowiedzialność nauki II".

oprac. Julia Bereszczyńska/Zespół Prasowy