Konferencja naukowa pt. „Games of War”

W drugą rocznicę wybuchu wojny w Ukrainie, 24 lutego 2024 r. od godz. 9.00 Wydział Historyczny Uniwersytetu Gdańskiego we współpracy z Katedrą Systemów i Technologii Komputerowych Narodowego Uniwersytetu Ekonomicznego im. Simona Kuznetsa w Charkowie zorganizuje konferencję naukową pt. „Games of War”. Konferencja poświęcona będzie badaniu narracji i refleksji historycznych osadzonych w grach wideo skupionych tematycznie wokół rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Celem wydarzenia jest zgłębienie złożonych aspektów tych gier, a także zwrócenie uwagi uczestników na nowoczesne formy prezentowania i przekazywania informacji o wojnie.

W konferencji wezmą udział wybitni specjaliści zajmujący się badaniem i tworzeniem gier wideo z całego świata:

• Przewodniczący European Games Developer Federation EGDF Hendrik Lesser
  • Amerykański producent i projektant gier komputerowych (m.in. Heroes of Might and Magic III i IV) David Mullich
  • Wielokrotnie nagradzana (Forbes' "50 Over 50" Vision List, the Women in Games Hall of Fame) weteranka branży gier komputerowych Kate Edwards
  • Niezwykle zasłużony dla polskiego przemysłu gier (twórca i wieloletni CEO Klabater, były manager w CD PROJEKT RED) Michał Gembicki
  • Współtwórca Zero Losses, gry, której scenariusz osadzony jest w scenerii rosyjskiej inwazji na Ukrainę Vitaly Zubkov
  • Pracownik naukowy z Kharkiv National University of Economics (Katedra Systemów i Technologii Komputerowych) Oleksiy Yevsyeyev
  • Jeden z najlepszych badaczy gier, a przy tym wykładowca, pisarz i projektant gier w jednym Michał Łukasz Mochocki
  • Młodzi i uzdolnieni studenci z Koła Naukowego Twórców Gier GameDec, czyli Anna Sroka oraz Igor Kwasigroch
  • Studentka z Kharkiv National University of Economics oraz projektantka instruktażowych programów edukacyjnych dla ukraińskich szkół wyższych Polina Kravtsova
  • Oraz Yaraslau I. Kot - białorusko-ukraiński specjalista i projektant gier, pomysłodawca i jeden z organizatorów konferencji
  • Moderatorem wydarzenia będzie Mateusz Witczak - znany publicysta, krytyk, felietonista (m.in. Polityka, Gazeta Wyborcza, Replika, również Magazyn CD-Action oraz Polski GameDev).

Organizatorami wydarzenia po stronie UG są: Dziekan Wydziału Historycznego UG dr hab. Arkadiusz Janicki, prof. UG oraz dr Wacław Kulczykowski przy ogromnym wsparciu pracowników Wydziału mgr Moniki Nagórskiej oraz mgr Anny Lachowskiej.

Wydarzenie jest całkowicie BEZPŁATNE i dostępne dla wszystkich Zainteresowanych.

Konferencja została objęta patronatem Pani Prezydent Miasta Gdańsk Aleksandry Dulkiewicz, JM Rektora UG prof. dr hab. Piotra Stepnowskiego oraz Konsula Ukrainy w Gdańsku/ Kонсульство України в Гданську Oleksandra Plodystyi.

- Organizacja konferencji „Games of War” jest kolejnym wyrazem solidarności społeczności akademickiej Wydziału Historycznego UG z narodem ukraińskim. 4 marca 2022 r. zorganizowaliśmy spotkanie studentów i pracowników UG z prof. Igorem Hałagidą – Koordynatorem do spraw organizacji wsparcia dla Ukrainy na Wydziale Historycznym na temat „Jak do tego doszło? Agresja Rosji na Ukrainę z historycznej perspektywy”. Natomiast w pierwszą rocznicę napaści Federacji Rosyjskiej na Ukrainę w 2023 r. odbyło się spotkanie naukowe „UkraineReal. Wojna bez filtra, bez edycji”, w trakcie którego rozmawialiśmy o toczącej się wojnie i wysłuchaliśmy relacji osób, które uciekły z Ukrainy, a także osób bezpośrednio zaangażowanych w pomoc Ukraińcom. Wydział Historyczny UG był również organizatorem licznych zbiórek, z których środki zostały przekazane  na pomoc mieszkańcom Ukrainy - informuje dr Wacław Kulczykowski. - Przez ostatnie dwa lata byliśmy świadkami wielu tragicznych wydarzeń dziejących się za naszą wschodnią granicą, które wstrząsnęły współczesnym światem i zmieniły sposób postrzegania wojny, trwającej już nie tylko na lądzie, morzu i w powietrzu, ale także w przestrzeni cyfrowej.

Informacje na temat konferencji wraz z jej programem znajdują się na stronie: https://gamesofwar.ug.edu.pl/

Oraz na fb wydarzenia: https://www.facebook.com/events/1560906071341869

- 24 lutego to dzień, o którym należy głośno mówić i pamiętać - dodaje organizator.

games of war
zp