Zmarł Henryk Czyżewski, założyciel i wieloletni dyrygent chóru uniwersyteckiego

1

Wszechstronnie wykształcony artysta, dyrygent, kompozytor, pedagog, niestrudzony animator i działacz życia kulturalnego na Wybrzeżu urodził się w 1937 roku we Włodzimierzu Wołyńskim. W 1964 roku w gdańskiej PWSM ukończył studia muzyczne w zakresie kompozycji, dyrygentury i teorii muzyki.

Jego kompozycje wykonywane były zarówno w Polsce, jak i za granicą, podczas największych festiwali, takich jak  Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień”, „Poznańska Wiosna Muzyczna” oraz Międzynarodowy Festiwal Muzyczny w Rydze (Łotwa). W 1971 roku został laureatem drugiej nagrody w Ogólnopolskim Konkursie Młodych Kompozytorów.

Jako dyrygent występował na scenach w różnych częściach świata, w takich krajach jak m.in. Bułgaria, Francja, Niemcy, Węgry, Włochy, Hiszpania, USA, ZSRR czy Jugosławia. W latach 1970–1976 pełnił funkcję drugiego dyrygenta w Chórze Akademii Medycznej w Gdańsku; był wieloletnim dyrygentem Chóru Teatru Muzycznego w Gdyni oraz prezesem kilku kadencji Zarządu Oddziału Gdańskiego Polskiego Związku Chórów i Orkiestr.

W 1971 roku założył Akademicki Chór Uniwersytetu Gdańskiego, z którym był związany przez 13 lat. Swoją charyzmą i znakomitą pracą dydaktyczną wprowadził chór do czołówki polskiej chóralistyki. Jest autorem znakomitych sukcesów zespołu, laureatem wielu prestiżowych nagród na międzynarodowych konkursach i festiwalach chóralnych (Arezzo, Włochy 1970; Legnica 1976, 1977 i 1978; Barcelona, Hiszpania 1977; Neerpelt, Belgia 1978 – I nagroda; Gorizia, Włochy 1980; Tolosa, Hiszpania 1981 i 1984; Cantonigros, Hiszpania 1983). Brał udział w 33 międzynarodowych i krajowych festiwalach i konkursach muzycznych, wystąpił z około 600 koncertami w ponad 20 krajach świata.

Odszedł dnia 20.09.2023 w Lublinie w wieku 86 lat.

Na zawsze pozostanie w naszej wdzięcznej pamięci jako znakomity dyrygent, wspaniały kolega i oddany przyjaciel.

Akademicki Chór UG