Nowe studia podyplomowe na WE UG

fot.

Menedżer ochrony zdrowia (MHCT) i Menedżer ESG to dwie nowości w ofercie studiów podyplomowych Wydziału Ekonomicznego Uniwersytetu Gdańskiego. Rekrutacja na oba kierunki trwa do 15 lutego br.

Pełna oferta studiów podyplomowych Uniwersytetu Gdańskiego

Ochrona zdrowia łączy w sobie biznes z pracą na rzecz dobrostanu społeczeństwa, a sektor ochrony zdrowia potrzebuje nie tylko lekarzy, lecz również menadżerów, osób zajmujących się finansowaniem, organizowaniem oraz zarządzaniem całym procesem oferowania usług medycznych z wykorzystaniem nowych technologii. Wychodząc naprzeciw tym potrzebom Wydział Ekonomiczny Uniwersytetu Gdańskiego otworzył studia podyplomowe Manager Health Care Technology. Menedżer ochrony zdrowia (MHCT).

- Absolwenci studiów podyplomowych będą dobrze przygotowani z zakresów: placówek medycznych, organizacji i zarządzania zasobami (w tym zasobami ludzkimi), zarządzania jakością, promocji zdrowia i uwarunkowań prawnych w jednostkach ochrony zdrowia. Dzięki temu bez trudu odnajdą się na stanowiskach kierowniczych wszystkich szczebli, ale także na stanowiskach specjalistów, które stanowią doskonałą podstawę do sprawdzenia nabytej wiedzy w praktyce - mówi kierowniczka studiów Manager Health Care Technology. Menedżer ochrony zdrowia (MHCT) dr Joanna Hartenberger-Liszek.

Studenci poznają również nowoczesne rozwiązania telemedyczne, a także dowiedzą się, jak je skutecznie i zgodnie z prawem wdrażać w placówkach ochrony zdrowia.

Studia trwają 2 semestry (zajęcia odbywają się w wybrane soboty i niedziele w godz. 8.00 - 18.30).

Z myślą o wszystkich, którzy chcieliby pomagać organizacjom w układaniu działalności pod kątem kryteriów zrównoważonego rozwoju i  którzy dostrzegają szanse wynikające ze zmian w otoczeniu gospodarczym, przygotowane zostały studia podyplomowe Menedżer ESG.

ESG to trzy litery (E - environment, S - society, G - government), które zmieniają świat biznesu i determinują zakres raportowania niefinansowego. Celem podstawowym studiów jest wyposażenie uczestników w wiedzę umożliwiającą przygotowanie osób pracujących w przedsiębiorstwach do spełniania kryteriów ESG.

Treści programowe obejmują moduły ekonomiczno-prawne oraz środowiskowe:

  • Miejsce ESG w legislacji Unii Europejskiej - analiza aktów prawnych Unii Europejskiej determinujących raportowanie zrównoważonego rozwoju w organizacji;
  • ESG - charakterystyka poszczególnych wskaźników raportowania ESG; w zakresie środowiskowym (E) zajęcia będą miały miejsce na Wydziale Chemii, na którym odbędzie się jeden ze zjazdów stacjonarnych – uczestnicy będą mieli możliwość odwiedzenia laboratoriów i zrozumienia kryterium środowiskowego poprzez doświadczenia i eksperymenty;
  • Miejsce ESG w organizacji - celem modułu jest pokazanie, jak mapować procesy w organizacji pod kątem ESG, a także jak diagnozować interesariuszy w łańcuchu wartości i komunikować proces zmiany zarówno w organizacji, jak i na zewnątrz;
  • ESG jako raportowanie niefinansowe i seminarium - uczestnicy będą przygotowywać swoje raporty ESG;
  • Kryteria ESG a finansowanie działalności - treści tego modułu związane będą ze wskazaniem, jak ESG będzie wpływać na możliwości w pozyskiwaniu finansowania.

Studia trwają 2 semestry (zajęcia odbywają się w wybrane soboty i niedziele w godz. 8.00 - 18.30) i prowadzone będą w formie hybrydowej (3 zjazdy stacjonarne, pozostałe zjazdy on-line). Rozpoczęcie studiów zaplanowane jest już od lutego 2024 r.

- Raportowanie niefinansowe z uwzględnieniem kryteriów ESG jest wymogiem prawnym, który wynika z unijnej dyrektywy CSRD (Corporate Sustainability Reporting Directive). Jednak sam raport jest efektem wielu zmian organizacyjnych, które muszą zostać wdrożone, żeby podmiot gospodarczy mógł prawidłowo raportować. Jest to duże wyzwanie uwzględniające nie tylko zmiany fizyczne (np.  termomodernizacja budynków, elektryfikacja floty), ale także zmiany zachowań (np. segregacja odpadów w biurze, oszczędzanie wody przez pracowników). Nowe podejście uwzględnia trzy kluczowe aspekty: środowiskowy (E), społeczny (S) i ładu korporacyjnego (G). Stworzono także tzw. ESRS, czyli standardy raportowania, które proponują konkretny zakres dla każdego z obszarów. Studia podyplomowe poruszają te kwestie, przygotowując kadry do transformacji gospodarczej w kierunku zrównoważonego rozwoju - mówi kierowniczka studiów Menedżer ESG dr Joanna Czerepko.

Rekrutacja na oba powyższe kierunki odbywa się za pośrednictwem Internetowej Rekrutacji Kandydatów na Studia Podyplomowe (IRK-SP) i trwa od 2 stycznia do 15 lutego 2024 roku.

Więcej informacji:

Manager Health Care Technology. Menedżer ochrony zdrowia (MHCT)

Menedżer ESG

EMW/Zespół Prasowy UG