Studenci UG na szczycie Cyfrowego ONZ

- Dostęp do sieci to nasze prawo. Potrzebujemy Internetu, w którym nie mówi się tylko po angielsku, ale wieloma językami - powiedziała Nnenna Nwakanma, nigeryjska aktywistka FOSS w trakcie jednej z głównych sesji IGF-u. Słowa Pani Nwakanmy wybrzmiały szczególnie mocno podczas tegorocznego Szczytu Cyfrowego ONZ, którego hasłem przewodnim był "Zjednoczony Internet". 

Cyfryzacja krajów mniej rozwiniętych nie była jedynym tematem poruszanym podczas IGF. Konferencja odbyła się w Katowicach między 6 a 10 grudnia. Podczas twydarzenia wpływowi ludzie ze świata IT dyskutowali m.in. o wolności słowa, problemie cyberprzemocy oraz o zmianach wymuszonych przez pandemię COVID-19.

Różnorodne były nie tylko tematy, ale także goście. Po korytarzach Międzynarodowego Centrum Kongresowego w Katowicach przechadzali się mieszkańcy wszystkich kontynentów. Dzięki temu każda dyskusja była pełna ciekawych i różniących się od siebie perspektyw.

Wśród uczestników IGF-u byli także studenci z naszej uczelni. Uniwersytet Gdański pokrył koszty dojazdu i zakwaterowania pięciu osobom, które najlepiej uzasadniły w jaki sposób ten wyjazd przyczyniłby się do ich rozwoju. - IGF bardzo mi się podoba.  Jest to adekwatne miejsce do wymiany poglądów na tematy związane z przyszłością cyfrową. Bardzo się cieszę, że po raz pierwszy tak duży wpływ na konferencję miało młode pokolenie - IGF Youth - powiedział Mikołaj Bondaryk, jeden z wyróżnionych studentów. W ramach konkursu UG w wydarzeniu wzięli udział także: Anna Marks, Orest Lewosiuk, Jakub Winiecki i Stanisław Pawłowski.

Jednym z zauważalnych aspektów wydarzenia były mało zaludnione sale i korytarze. Decyzja, aby przeprowadzić IGF w trybie hybrydowym na pewno wpłynęła znacząco na atmosferę konferencji. Jednak według naszych studentów, nie stanowiło to dużego problemu.

- To, że spora część ludzi bierze udział online pokazuje jak duże możliwości daje Internet. Osoby z różnych krańców świata mogą uczestniczyć w istotnych wydarzeniach właśnie poprzez formę online. - powiedział Orest Lewosiuk.

- Jest to szczególnie ważne, jeśli tematem przewodnim takiego szczytu jest łączenie się poprzez sieć - dodał Jakub Winiecki.

Rzeczywiście, hybrydowa forma wydarzenia pozwoliła wielu wpływowym osobom uczestniczyć w dyskusjach. W debacie na temat regulacji prawnej social mediów brali udział: dr Jet Deng - chiński prawnik, specjalista od prawa antymonopolowego, James Hodge - główny ekonomista komisji ds. konkurencji rynkowej w RPA oraz prof. Milton Mueller z Uniwersytetu w Georgi. Gdyby nie Internet, spotkanie trójki ekspertów w czasach pandemicznych byłoby prawie niemożliwe

W wypowiedziach naszych studentów, jak i w sposobie organizacji wydarzenia króluje temat przewodni konferencji, czyli “Zjednoczony Internet”. Tegoroczny szczyt Cyfrowego ONZ był przykładem jedności między krajami i ludźmi z różnych krańców świata.

- W kontekście całej konferencji najbardziej widać zjednoczenie państw zachodu i wschodu, które w czasach pandemii połączone są mocniejszymi więzami niż kiedyś. Na IGF widoczne są wyzwania związane z internetem nie tylko w naszym europejskim światku, ale także w dopiero co rozwijających się państwach - powiedział Orest Lewosiuk.

Fot. Marcel Jakubowski
Marcel Jakubowski