Żegnamy Rektora Seniora dra hab. Andrzeja Ceynowę, prof. UG

Z ogromnym smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci

dra hab. Andrzeja Ceynowy, prof. UG

Rektora Uniwersytetu Gdańskiego w latach 2002 – 2008

wybitnego organizatora, wizjonera, zaangażowanego całym sercem w działalność Uniwersytetu Gdańskiego.

Prof. UG dr hab. Andrzej Ceynowa był wybitnym amerykanistą, zafascynowanym kognitywistyką, pasjonatem literatury, teatru,

podróżnikiem i znakomitym znawcą muzyki klasycznej.

W swojej pracy naukowej i dydaktycznej osiągnął znaczące sukcesy, był dwukrotnym stypendystą Fundacji Fulbrighta, Prorektorem ds. nauki, Prezesem Gdańskiego Oddziału Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, Członkiem Zarządu Gdańskiego Towarzystwa Naukowego, Przewodniczącym Rady Rektorów Województwa Pomorskiego, Wiceprzewodniczącym Komisji Edukacji Europejskiej przy Ministrze Edukacji Narodowej.

W 2002 r. został wybrany na stanowisko Rektora Uniwersytetu Gdańskiego, które zajmował do 2008 roku.

Dał się wówczas poznać jako człowiek czynu, dzięki któremu na terenie Kampusu w Oliwie powstały nowe gmachy Wydziału Nauk Społecznych, Biblioteki Głównej, Neofilologii oraz siedziba nowego Rektoratu, na Kampusie Sopockim Ośrodek Dydaktyczno-Konferencyjny Wydziału Zarządzania a w Gdyni nowy budynek Wydziału Oceanografii i Geografii.

Zadbał nie tylko o nowoczesny projekt i rozbudowę Bałtyckiego Kampusu UG, ale także o prestiż Uniwersytetu Gdańskiego. Za jego kadencji Uniwersytet nadał Doktoraty Honoris Causa m.in. Ryszardowi Kapuścińskiemu, Andrzejowi Wajdzie, Władysławowi Bartoszewskiemu, Tadeuszowi Różewiczowi, Leszkowi Balcerowiczowi, Ewie Łętowskiej i Elie Wieselowi.

.

Przez osiem kolejnych lat pełnił funkcję Dziekana Wydziału Filologicznego UG przyczyniając się do rozwoju badań naukowych oraz poszerzania oferty dydaktycznej wydziału i całej Uczelni.

Żegnamy niezwykłego człowieka – pełnego temperamentu, pasji, życzliwości, któremu zawsze na sercu leżały sprawy Uniwersytetu ale też regionu i kraju!

Żegnamy Nauczyciela i Przyjaciela wielu z nas.

Rodzinie Zmarłego składamy wyrazy głębokiego współczucia.

Cześć Jego pamięci

Rektor, Senat i Społeczność Akademicka Uniwersytetu Gdańskiego

Uroczystości pogrzebowe
Rektora Seniora dra hab. Andrzeja Ceynowy, prof. UG
odbędą się w sobotę 4.09.2021.

W Kościele św. Franciszka z Asyżu w Gdańsku - Emaus
na ul. Kartuskiej 186

o godz. 11.30 - modlitwa różańcowa przy trumnie Zmarłego

o godz. 12.00 - Msza Święta

Podczas modlitwy i Mszy Świętej, w kruchcie kościoła będzie wystawiona księga kondolencyjna Uniwersytetu Gdańskiego.

Na cmentarzu Srebrzysko
uroczystości rozpoczną się ok. 13.00
po zgromadzeniu się gości, którzy przyjadą z Kościoła.

dr hab. Andrzeja Ceynowy, prof. UG
zp