Współpraca z Uniwersytetem Czarnogóry

Zdjęcie ze spotkania online z Czarnogórą

Uniwersytet Gdański podpisał umowę o współpracy z Uniwersytetem Czarnogóry. Zdaniem sygnatariuszy, zwiększy ona możliwości edukacyjne i badawcze studentów i wykładowców obu uczelni.

Czarnogóra jako Region 1 (Bałkany Zachodnie) jest obecnie na liście krajów partnerskich w ramach programu Erasmus KA107.

- Nie ma tam obecnie żadnych restrykcji związanych z mobilnością akademicką. – podkreśla prof. Krzysztof Bielawski, Prorektor ds. Innowacji i Współpracy z Otoczeniem Społeczno-Gospodarczym. - Region ten uzyskał duże dofinansowanie w tegorocznej edycji konkursu, co oznacza, że Uniwersytet w Czarnogórze jest dla nas bardzo atrakcyjnym partnerem.

Prof. UG Anna Maria Jurkowska-Zeidler, Prorektor ds. Współpracy Międzynarodowej UG, podkreśla, że podpisanie umowy ma bardzo duże znaczenie dla powodzenia wspólnych grantów o jakie będą aplikowały obie uczelnie: - Zamierzamy wzmocnić już teraz tę współpracę o zaangażowanie w nasze aktywności międzynarodowe, publikacje czy wspólne konferencje - dodaje.

Międzynarodowa współpraca pomiędzy obiema uczelniami będzie realizowana poprzez wymianę pracowników i studentów, dzielenie się dobrymi praktykami w zarządzaniu uczelnią, administracją oraz metodami badawczymi i dydaktycznymi. Ponadto uniwersytety będą organizowały wspólne projekty badawcze, kursy programów nauczania, sympozja, seminaria i konferencje.

Umowa o współpracy obejmuje także wymianę publikacji, materiałów i informacji w celach naukowych, edukacyjnych i informacyjnych.

Obie uczelnie  planują wspólnie ubiegać się o wsparcie finansowe od organizacji krajowych i międzynarodowych dla działań i wymian. Umowa o współpracy opiewa na okres pięciu lat z opcją przedłużenia na kolejne pięć.

Umowa ze strony Uniwersytetu Gdańskiego została podpisana przez Rektora prof. Piotra Stepnowskiego, a ze strony Uniwersytetu Czarnogóry przez pełniącego obowiązki Rektora  prof. dr Vladimira Božovića. W spotkaniu uczestniczyła również prof. Sanja Peković, Prorektor ds. Współpracy Międzynarodowej.

oprac. Ewa Cichocka / Zespół Prasowy UG