URODZINOWO-OSKAROWY REPERTUAR DKF UG

W marcu Dyskusyjny Klub Filmowy UG Miłość Blondynki rozpoczyna świętowanie jubileuszowego 30ego roku filmowej działalności. Poza standardowymi czwartkowymi seansami w tym miesiącu czekają nas dwa wydarzenia specjalne. Już 7 marca „Miłość blondynki”, natomiast 10 marca OSCAR SHORTS.

7 marca na widzów czeka pokaz specjalny inaugurujący jubileusz. Na tę okazję nie mógłby zostać wybrany inny film niż właśnie „Miłość blondynki”! To jeden z najważniejszych obrazów wspaniałego okresu kina czeskiego - lat 60. To także ikoniczne dzieło zrealizowane przy udziale aktorów niezawodowych w charakterystycznym dla Milosa Formana tonie pogodnej kpiny z otaczającej rzeczywistości. Historia pokazuje kobiety pracujące w zakładach tekstylnych i marzące o mężczyznach, których w okolicy brakuje. Na wieczorku tanecznym spotykają jednak tylko brzuchatych rezerwistów. Andula ma szczęście - spędza wieczór z pianistą, który zaprasza ją do siebie do Pragi. Ta wycieczka będzie niezwykle pouczająca… podobnie jak prelekcja i dyskusja prowadzone przez dr Grażynę Świętochowską. Na swoje urodziny DKF robi prezent widzom - wstęp na wydarzenie jest darmowy! Żeby dopełnić świętowanie, po seansie odbędzie się after party w Klubokawiarni Index; w programie filmowy quiz i równie filmowe karaoke zorganizowane przez studentów.

9 i 10 marca DKF wraz z Zakładem Filmu i Mediów UG zapraszają studentów Wiedzy o Filmie i Kulturze Audiowizualnej oraz Produkcji Form Audiowizualnych na warsztaty scenariuszowe z Justyną Bilik. Uczestnicy będą mogli analizować filmowe sceny otwarcia, a także pracować nad nadesłanymi przez siebie scenami. To świetna okazja do zagłębienia się w sztukę scenariopisarstwa i zdobycia cennej wiedzy, która (mamy nadzieję) zostanie przez uczestników nieraz wykorzystana.

Z kolei wszyscy powinni czuć się zaproszeni na OSCAR SHORTS 2024. Jako że w marcu czeka nas gala rozdania Oscarów, warto skorzystać z okazji do obejrzenia krótkometrażowych filmów nominowanych do tej prestiżowej, wymarzonej nagrody. To specjalne wydarzenie odbędzie się już 10 marca, a wstęp dla studentów UG jest darmowy.

Do cyklicznych wydarzeń DKF UG powróci 14 marca z pokazem „Czterech córek” w ramach Kina Kobiet. Film ten to jedna z największych niespodzianek tegorocznego konkursu głównego w Cannes; to połączenie fabuły, dokumentu, policyjnej rekonstrukcji i psychodramy. Olfa jest matką czterech córek, a zniknięcie dwóch z nich jest tematem śledztwa. Reżyser Ben Kania tropi siłę problematycznego międzypokoleniowego kobiecego przekazu, wydobywa na światło dzienne powszechnie akceptowaną domową i systemową przemoc i punktuje sposób, w jaki pozornie odległe przemiany polityczne kształtują los jednostek.

W cyklu Kinoterapia zobaczymy w tym miesiącu „Pieśń ziemi”. Reżyserka Margreth Olin przez cztery pory roku towarzyszy ojcu w wędrówkach przez dzikie górskie rejony zachodniej Norwegii, by odpowiedzieć sobie na pytanie: skąd jestem? Film ten poprzez oszałamiające obrazy i wibrujące dźwięki odsłania przez nami świat intymny i zarazem bardzo uniwersalny.

28 marca z kolei DKF zaprasza na seans „Skąd dokąd” w ramach Konfrontacji. To historia pokazująca początek inwazji Rosji na Ukrainę - ludzi zawieszonych w czasie i przestrzeni, w obliczu niepewnego tu i teraz, decydujących się na porzucenie tego, co mają najcenniejsze, i na wejście do zakurzonego vana na obcych rejestracjach. Samochód przemierza tysiące kilometrów, pełniąc rozmaite funkcje: poczekalni, szpitala, schronu, a przede wszystkich przestrzeni do zwierzeń i wyznań.

Szczegóły wydarzeń:

JUBILEUSZ DKF-u

Dyskusyjny Klub Filmowy Miłość Blondynki, działający pod patronatem Uniwersytetu Gdańskiego od 1994 roku, przygotowuje szereg atrakcyjnych wydarzeń kulturalnych na terenie Trójmiasta, realizowanych w ramach Akademickiego Centrum Kultury Uniwersytetu Gdańskiego.

Istotą DKF-u jest edukacja i promocja szeroko pojętej kultury filmowej, prezentowanie ambitnych, ciekawych dokonań światowej i rodzimej kinematografii. W oparciu o autorskie projekty prezentujemy cykle oryginalne, nietypowe, zyskując przychylność publiczności. Nasza oferta filmowa skierowana jest do wszystkich miłośników dobrego kina!

W ramach klubu filmowego studenci mogą spróbować swoich sił w trzech sekcjach: programowej, organizacyjnej i warsztatowej. Dodatkowo studenci kierunków artystycznych mają możliwość realizowania praktyk zawodowych w ramach projektów kulturalnych, zdobywając dzięki temu praktyczne doświadczenie przy produkcji wydarzeń kulturalnych i materiałów filmowych.

W 2009 roku DKF UG otrzymał nominację do Nagrody Państwowego Instytutu Sztuki Filmowej w kategorii Dyskusyjny Klub Filmowy. Jest też laureatem Nagrody im. prof. Antoniego Bohdziewicza przyznanej przez Polską Federację DKF-ów w 2006 r. Działa w ramach ogólnopolskiej sieci Federacji Dyskusyjnych Klubów Filmowych.

Organizatorzy: DKF UG Miłość Blondynki, ACK UG Alternator, Uniwersytet Gdański

Patronat medialny: Portal Trojmiasto.pl, Radio MORS, Gazeta Uniwersytecka Czasopismo Społeczności Akademickiej UG

Miejsce: Aula 1.43, Wydział Filologiczny Uniwersytetu Gdańskiego, ul. Wita Stwosza 55, 80-308, Gdańsk-Oliwa

DKF