Zespół ogrodników zadba o kampus uniwersytecki

for. Beata Gibka

Zespół wykwalifikowanych ogrodników - pracowników uczelni zamiast zatrudnianej firmy zewnętrznej - będzie się troszczył o nasadzenia na terenie uniwersyteckim. Pracownicy zajmą się przede wszystkim bieżącą pielęgnacją terenów zieleni Kampusu oraz ich funkcjonalnością.

Głównym polem działań będzie Uniwersytecki Kampus w Gdańsku-Oliwie, ale ogrodnicy mają wspierać również jednostki terenowe UG. Zespół będzie na bieżąco dbał o tereny zielone Kampusu oraz zajmie się przekształcaniem ich w miejsce  bardziej funkcjonalne i atrakcyjne, także wizualnie.

Pracę nad powołaniem zespołu rozpoczęto od powierzenia mgr Beacie Gibkiej, absolwentce UG posiadającej doświadczenie z dziedziny ogrodnictwa, botaniki i administracji, stanowiska Koordynatora ds. Terenów Zieleni, które znalazło się w pionie administracyjnym pod bezpośrednim nadzorem Kierowniczki Działu Obiektów Dydaktycznych mgr Anny Downar i objęte zostało merytorycznym wsparciem Kierownika Biura Centrum Eksploatacji Nieruchomości inż. Daniela Zaremby.

O powołaniu zespołu zdecydowano już w 2022 roku, jednak zmiany wprowadzano stopniowo.  Powstała grupa specjalistów złożona z koordynatora i czworga ogrodników, zgromadzono także sprzęt niezbędny do wykonywania prac. Za budynkiem administracyjnym w okolicy kortów zorganizowano zaplecze magazynowe i gospodarcze.

W tym roku planowane jest przygotowanie koncepcji zagospodarowania zieleni Kampusu w ujęciu całościowym. Na jej podstawie będą realizowane zabiegi pielęgnacyjne istniejącej zieleni oraz nowe nasadzenia.

fot. Beata Gibka

Zespół współpracuje z innymi jednostkami UG, dla których wspólnym polem działania jest zieleń, ekologia i zrównoważony rozwój, w tym m.in. z Centrum Zrównoważonego Rozwoju. Efektem tych działań jest  „Polityka gospodarowania terenami zieleni”.
- Na co dzień praktykowana jest współpraca z Administratorami Budynków, którzy wspierają ogrodników doradczo, organizacyjnie oraz przez oddelegowanie swoich pracowników do prac zewnętrznych - informuje Kierownik Anna Downar. - W planie jest poszerzenie zasięgu współpracy zarówno z jednostkami wewnętrznymi UG, jak i partnerami zewnętrznymi, które przełoży się na efekty widoczne w terenie.

Zachęcamy do obserwowania terenów zieleni Kampusu i tego, jak stopniowo się zmieniają, by stać się jeszcze bardziej przyjazne dla nas, ich stałych użytkowników, oraz odwiedzających gości.

Fot. Błażej Zabłotny UG
Centrum Eksploatacji Nieruchomości