Dr Tomasz Nowicki laureatem w konkursie na najlepszą pracę doktorską organizowanym przez StatSoft Polska

1

Praca doktorska zatytułowana „Prognozowanie zagrożenia upadłością przedsiębiorstw z branży budowlanej z wykorzystaniem klasyfikacyjnych metod statystycznych” obroniona na Wydziale Zarządzania UG przez dr Tomasza Nowickiego zdobyła główną nagrodę w kategorii prac doktorskich w konkursie organizowanym przez firmę StatSoft Polska.

W dwudziestej piątej edycji organizowanego przez firmę StatSoft Polska konkursu na najlepszą pracę doktorską i magisterską przygotowaną z zastosowaniem narzędzi statystyki i analizy danych zawartych w programach z rodziny Statistica w kategorii prac doktorskich główną nagrodę otrzymał dr Tomasz Nowicki. Praca zatytułowana „Prognozowanie zagrożenia upadłością przedsiębiorstw z branży budowlanej z wykorzystaniem klasyfikacyjnych metod statystycznych” została obroniona na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Gdańskiego. Promotorem pracy był Prodziekan ds. Nauki Wydziału Zarządzania UG prof. Paweł Antonowicz z Katedry Strategicznego Rozwoju.

- Z prawdziwą przyjemnością przyjąłem informację o wyróżnieniu pana doktora Tomasza Nowickiego, który w swojej pracy doktorskiej przeprowadził niezwykle wartościowe dla praktyki gospodarczej badania nad opracowaniem nowych modeli wczesnego ostrzegania (prognozowania standingu ekonomiczno-finansowego) przedsiębiorstw. Jego praca miała na celu doskonalenie metod pozwalających z wyprzedzeniem reagować na potencjalne zagrożenie niewypłacalnością (upadłością) podmiotów. W naukach o zarządzaniu i jakości, ale też w dyscyplinie ekonomia i finanse ciągle w tym zakresie występuje pewna luka badawcza. Nie mamy bowiem takich modeli dedykowanych konkretnym sektorom, a pan dr Tomasz Nowicki zaproponował innowacyjne rozwiązania dedykowane jednostkom gospodarczym funkcjonującym w szeroko rozumianej branży budowlanej. Wybór tego sektora nie był oczywiście przypadkowy, nieustannie w tej sferze mamy do czynienia z ponadprzeciętną intensyfikacją procesów upadłościowych (a także restrukturyzacyjnych) - mówi prof. Paweł Antonowicz.

Zgodnie z regulaminem konkursu, oprócz nagród pieniężnych dla laureata i jego promotora, nagrodą dla Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Gdańskiego, promującego pracę, jest szkolenie zamknięte Statistica - kurs podstawowy dla grupy pracowników Wydziału.

Celem konkursu jest promocja autorów najlepszych prac wykorzystujących metody analizy danych oraz popularyzacja nowoczesnych narzędzi analitycznych zawartych w programach z rodziny Statistica. W edycji 2023 na konkurs nadesłano kilkadziesiąt prac pochodzących z różnych dziedzin badań naukowych. Patronat nad konkursem sprawuje Polskie Towarzystwo Statystyczne.

- Pan Tomasz Nowicki jest moim czwartym wypromowanym doktorem w dyscyplinie nauk o zarządzaniu i jakości, który w swoich badania podejmował się problematyki będącej swoistą wizytówką Zakładu Rozwoju i Restrukturyzacji Przedsiębiorstw, wchodzącego w skład struktury Katedry Strategicznego Rozwoju Wydziału Zarządzania UG, którą mam przyjemność kierować. Praca z Panem Tomaszem była dla mnie niezwykle budująca i satysfakcjonująca. Również miałem przyjemność obserwować go w roli osoby prowadzącej na naszym Wydziale zajęcia. Bardzo serdecznie raz jeszcze gratuluję mu wspaniałej nagrody, tym bardziej, że w środowisku naukowym (ale przecież nie tylko) jej ranga jest bardzo doceniana. Mam nadzieję, że w przyszłości będziemy mieli jeszcze okazję do podjęcia współpracy naukowej, badawczej bądź nawet komercjalizacyjnej - dodaje promotor laureata.

Julia Bereszczyńska/Zespół Prasowy