Schopenhaueralia 2024: Filozofia Niemiecka - relacja z konferencji

Konferencja

Ogólnopolska Filozoficzna Konferencja Naukowa Schopenhaueralia 2024: Filozofia Niemiecka, zorganizowana z okazji 236. rocznicy urodzin Artura Schopenhauera, odbyła się na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego w dniach 22-23 lutego 2024 roku.

Wydarzenie zgromadziło szerokie grono uczestników z różnych środowisk akademickich z całej Polski. Wykład inauguracyjny pt. Chrześcijańska monadologia, kantowska filozofia transcendentalna i przypowieść o zagubionej owieczce wygłosił prof. dr hab. Stanisław Judycki z Uniwersytetu Gdańskiego. Natomiast prelekcje plenarne obejmowały szeroki zakres tematyczny: wykład Filozofia nicości czy filozofia życia - Schopenhauer na tle myśli niemieckiej przeprowadził dr hab. Leon Miodoński, prof. UWr' Prawa człowieka? wygłosił dr Krzysztof Kędziora z Uniwersytetu Łódzkiego, Fenomenologia form symbolicznych, czyli jak budujemy światy zaprezentował dr hab. Przemysław Parszutowicz, profesor Instytutu Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk oraz profesor Politechniki Gdańskiej.

Konferencja

Organizatorzy zaobserwowali wysoką frekwencję, co świadczy o wzrastającym zainteresowaniu rozważaniami Schopenhauera oraz tematyką filozofii niemieckiej w dyskursie naukowym. W wydarzeniu wzięli udział profesorowie i doktorowie z kadry naukowej Uniwersytetu Gdańskiego, m.in. dr hab. Martyna Koszkało, prof. UG, dr hab. Artur Szutta, prof. UG oraz dr Robert Koszkało, a także wielu innych naukowców i studentów z polskich uczelni.

Konferencja była nie tylko dyskursem intelektualnym, ale też świętem ciekawości, dowodem na trwałe znaczenie filozofii w naszym życiu. Wykłady inauguracyjny i plenarne wygłoszone przez wybitnych specjalistów oraz krótkie referaty zaprezentowane przez studentów, doktorantów i absolwentów przybliżyły uczestnikom bogactwo myśli filozoficznej od Kanta, Leibniza i Schopenhauera, poprzez Nietzschego i Hegla, aż po Wittgensteina i współczesnych filozofów niemieckich.

Konferencja

Podczas dwudniowego wydarzenia poruszane były tematy dotyczące egzystencjalizmu, fenomenologii, historiozofii, filozofii prawa i religii, metafizyki, etyki, estetyki oraz filozofii społecznej. Dyskusje toczyły się wokół ciekawych zagadnień, ukazując bogactwo perspektyw i podejść badawczych.

- Tegoroczna konferencja była dla nas przełomowa, gdyż po raz pierwszy od wielu lat Schopenhaueralia uzyskały tytuł Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej. To dla nas zaszczyt współtworzyć tę niezwykłą inicjatywę. Jesteśmy pod wrażeniem poziomu dyskusji oraz wnikliwych referatów i zainteresowania tematyką zarówno wśród studentów i doktorantów, jak i doktorów oraz profesorów. Bardzo dziękujemy za pomoc Uniwersytetowi Gdańskiemu, Filozofuj, Fundacji Humanity Plus Philosophy, dyrekcji Instytutu Filozofii oraz wszystkim, którzy nas wspierali  -  mówią organizatorzy: Witkor Skindel (Prezes Koła Naukowego Filozofów), Stanisław Kamiński, Jakub Nowicki, Paweł Sobotkowski, Adam Jank, Paweł HomelAntoni Gosiewski

Konferencja

Schopenhaueralia 2024 stanowiły nie tylko okazję do pogłębiania wiedzy filozoficznej, ale także manifestację trwałego znaczenia filozofii w życiu intelektualnym społeczeństwa. Dzięki aktywnej obecności uczestników oraz wysokiemu poziomowi prezentowanych referatów konferencja z pewnością zainspirowała do dalszych poszukiwań i refleksji nad głębokimi problemami ludzkiego bytu.

Schooenahueralia
Schopenhaueralia