Naukowcy z Wydziału Chemii UG na liście finalistów nagrody Lush 2024 w kategorii Nauka

1

Projekt „AOP-Anchored in silico-based NAMs for design safer multicomponent nanomaterials” prowadzony przez dr Karolinę Jagiełło, dr Alicję Mikołajczyk i prof. Tomasza Puzyna z Pracowni Chemoinformatyki Środowiska Wydziału Chemii UG został nominowany jako jeden z dziewięciu projektów z całego świata do nagrody Lush Prize 2024 w kategorii „Nauka”.

Wyłoniono 55 projektów z całego świata w 10 kategoriach. Głównym celem konkursu jest promowanie działań zmierzających do zastąpienia testów na zwierzętach naukami istotnymi biologicznie, a niezwiązanymi ze zwierzętami oraz kampanii podnoszenia świadomości społecznej, które zwrócą uwagę na ten problem.

- Tradycyjny proces projektowania i oceny ryzyka nowych leków, kosmetyków czy chemikaliów wiąże się z czasem i wysokim kosztem badań, rocznie skutkując śmiercią od 12 mln zwierząt laboratoryjnych w UE do 100 mln w Stanach Zjednoczonych. Ze względu na specyfikę oraz mnogość nanostruktur nie ma możliwości dostosowania procedur eksperymentalnych do dynamiki rozwoju przemysłu - koszt rośnie proporcjonalnie do liczby badań oraz nowo projektowanych zaawansowanych materiałów - mówi dr Alicja Mikołajczyk z Pracowni Chemoinformatyki Środowiska Wydziału Chemii UG. - Przewagą badań prowadzonych z użyciem metod komputerowych jest możliwość przewidywania właściwości i toksyczności praktycznie nieograniczonej liczby modyfikacji - wirtualnie wygenerowanych struktur chemicznych. Liczba badań nie wpływa przy tym na wzrost kosztów procesu projektowania. W efekcie zsyntezowane i przebadane zostaną jedynie optymalne związki chemiczne (tj. związki o pożądanych z przemysłowego punktu widzenia właściwościach, jednocześnie bezpieczne dla zdrowia człowieka i środowiska naturalnego). Biorąc pod uwagę, że 50 lat temu nie mieliśmy komputerów, a 20 lat temu - Internetu, wierzymy, że w perspektywie kolejnych 30-50 lat wdrażane przez nas metody komputerowe pozwolą w pełni przenieść wątpliwe etycznie badania na zwierzętach z tradycyjnych laboratoriów do przestrzeni wirtualnej - dodaje dr Alicja Mikołajczyk.

Panel oceniający nagrody Lush zbierze się w lutym, aby wybrać zwycięskie projekty, które podzielą się pulą nagród w wysokości 250 000 funtów.

Więcej o nagrodzie

Julia Bereszczyńska/Zespół Prasowy