Główna nagroda Uczelni Fahrenheita dla projektu „Pionierki. Badaczki. Liderki. Kobiety gdańskiej nauki”

9,000 zł trafi do inicjatorek wystawy „Pionierki. Badaczki. Liderki. Kobiety gdańskiej nauki”. Projekt otrzymał nagrodę Uczelni Fahrenheita, którą przyznaje się za innowacyjne działania realizowane na przestrzeni trzech członkowskich uczelni. W finale konkursu znalazł się także projekt dotyczący bezkontaktowego monitorowania parametrów życiowych pacjentów oraz cykl wykładów „Zdrowie i jakość życia w przestrzeni publicznej”.

Otwarcie wystawy przed Kościołem Św. Katarzyny. Od lewej: prof. Adriana Zaleska-Medynska, dr Aleksandra Brodecka-Goluch

Pomysłodawczynie wystawy i debat to pracownice Muzeum Nauki Gdańskiej - Muzeum Gdańska (MG) i Muzeum Uniwersytetu Gdańskiego (UG). Autorkami tekstów i koncepcji wystawy są: dr Ewa Bojaruniec- Król (MG), Monika Głowińska (MG), Marta Szaszkiewicz (UG), Magdalena Jaszcza (UG), prof. dr hab. Ewa Łojkowska (UG), prof. dr hab. Beata Możejko (UG), Magdalena Nieczuja-Goniszewska (UG), dr Anna Lepacka (PG) i Barbara Ząbczyk-Chmielewska (PG). Organizacja wystawy i debaty na GUMedzie była natomiast możliwa dzięki współpracy z Biurem Promocji GUMedu pod kierownictwem Jolanty Świerczyńskiej-Krok. Wystawę zaprojektował Alan Stocki z Zespołu Prasowego UG.

Pierwsza taka debata odbyła się 5 sierpnia 2022 r. podczas otwarcia wystawy przed Kościołem św. Katarzyny w Gdańsku. O kobietach jako kandydatkach na stanowisko rektora oraz trudnościach młodych badaczek rozmawiały: Dyrektorka Związku Uczelni im. Daniela Fahrenheita prof. dr hab. inż. Adriana Zaleska-Medynska, prof. dr hab. Maria Mendel z Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego oraz dr Aleksandra Brodecka-Goluch z Wydziału Oceanografii i Geografii Uniwersytetu Gdańskiego.

Kolejna debata, przy dużym udziale publiczności, odbyła się w Muzeum Nauki Gdańskiej 30 września 2022 r. Udział w niej wzięły: prof. dr hab. Ewa Łojkowska z Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii Uniwersytetu Gdańskiego i Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, prof. dr hab. Beata Możejko z Wydziału Historycznego Uniwersytetu Gdańskiego oraz prof. dr hab. Joanna Janczewska – Dyrektor Instytutu Matematyki Stosowanej Politechniki Gdańskiej. Obie debaty prowadził dr Maciej Goniszewski, Kierownik Biura Radia Mors UG.

Podobna dyskusja miała miejsce w grudniu 2022 r., gdzie o przełamywaniu granic i stereotypów rozmawiali naukowczynie i naukowcy Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Organizacja wystawy i debaty na GUMed była możliwa dzięki współpracy z dr. Markiem Bukowskim z Muzeum GUMed. Następną uczelnią, która przyjęła wystawę i przygotowuje debatę była Politechnika Gdańska. W marcu br. wystawa będzie prezentowana w UG. Tu również odbędzie się debata.

Wystawa

Warto też podkreślić inkluzywność projektu. Zadbano o audiodeskrypcję przeznaczoną dla osób niedowidzących oraz tłumaczenie wystawy na j. angielski. O ten aspekt inicjatywy zadbali członkowie projektu MINDtheGEPs.

W finale konkursu znalazły się jeszcze dwa projekty. Pierwszy z nich dotyczy bezkontaktowego monitorowania parametrów życiowych pacjentów i powstał dzięki współpracy Katedry Systemów Multimedialnych (WETI PG), Kliniki Nadciśnienia Tętniczego i Diabetologii (Wydział Lekarski GUMed) oraz Międzynarodowego Centrum Teorii Technologii Kwantowych UG. Drugi to cykl wykładów „Zdrowie i jakość życia w przestrzeni publicznej” zorganizowany przez naukowców z trzech uczelni FarU na terenie trzech kampusów. Pomysłodawcy obu inicjatyw otrzymali po 3,000 zł.

Nagrodę Uczelni Fahrenheita przyznaje się za innowacyjne działania zrealizowane indywidualnie lub zespołowo przez studentów, doktorantów bądź pracowników w sferze naukowej, dydaktycznej, organizacyjnej lub społecznej. Uroczyste wręczenie nastąpi podczas tegorocznego Pikniku Nauki Fahrenheita 28 maja w Hevelianum.

MTG
Karolina Sienkiewicz/FarU, Marcel Jakubowski/ Zespół Prasowy UG