Finał VI. Ogólnopolskiej Olimpiady Spedycyjno-Logistycznej na Wydziale Ekonomicznym UG

grafika

7 i 8 kwietnia uczniowie szkół ponadpodstawowych rywalizują m.in. o indeks Wydziału Ekonomicznego UG w finale szóstej edycji Ogólnopolskiej Olimpiady Spedycyjno-Logistycznej, organizowanej przez Wydział Ekonomiczny Uniwersytetu Gdańskiego.

48 finalistów, uczniów szkół ponadpodstawowych zainteresowanych tematyką transportu, logistyki i spedycji przystąpiło do rywalizacji w olimpiadzie. Od 21 października 2021 roku do 4 marca 2022 roku przeprowadzono dwa etapy zawodów: szkolny i okręgowy, podczas których uczniowie rozwiązywali zadania i odpowiadali na pytania związane z funkcjonowaniem logistyki, transportu międzynarodowego i spedycji.

Zadania przygotowywał zespół Komitetu Głównego Olimpiady zrzeszających naukowców i praktyków - wykładowców Wydziału Ekonomicznego Uniwersytetu Gdańskiego.

Olimpiada z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Do pierwszego etapu obecnej edycji zgłosiło się 5462 uczniów z 275 szkół. Do zawodów drugiego stopnia zakwalifikowało się 812 uczestników ze wszystkich województw.

W zawodach finałowych uczestnicy będą rywalizować o indeksy Wydziału Ekonomicznego Uniwersytetu Gdańskiego na kierunki ekonomia i międzynarodowe stosunki gospodarcze oraz nagrody. Fundatorami nagród są Ministerstwo Edukacji i Nauki i Wydział Ekonomiczny Uniwersytetu Gdańskiego, a nagród specjalnych nasi partnerzy komercyjni:

I miejsce – nagroda ufundowana przez Nautiqus sp. z.o.o

II miejsce – nagroda ufundowana przez Nautiqus sp. z.o.o

III miejsce – nagroda ufundowana przez Wydawnictwo TD s.c.

Ponadto, w tegorocznej edycji, po raz pierwszy wręczone zostaną nagrody dla najlepszego spedytora i najlepszego logistyka (ufundowane przez Wydawnictwo TD s.c.).

Olimpiada to nie tylko konkurs, to także budowanie społeczności profesjonalistów i przyszłych praktyków, czego przejawem są przygotowywane przez Wydział Ekonomiczny webinaria, seminaria, budowa sieci społeczności związanej z ideą Olimpiady. Program zawodów centralnych, oprócz części konkursowej obejmuje też inne atrakcyjne aktywności -  warsztaty dla uczniów i szkolenia dla nauczycieli – opiekunów, a także wizytę studyjną w największym terminalu kontenerowym na Bałtyku – DCT Gdańsk.

Informacje o Wydziale Ekonomicznym

Na Wydziale Ekonomicznym Uniwersytetu Gdańskiego studenci mają możliwość uzyskania szerokiej i gruntownej wiedzy w ramach kierunków: ekonomia, międzynarodowe stosunki gospodarcze (w tym: anglojęzyczna specjalność international business), biznes chemiczny oraz biznes i technologia ekologiczna. Na drugim roku studiów studenci wybierają profil kształcenia w ramach 20 specjalności studiów, zapewniających nowoczesne kwalifikacje poszukiwane na rynku pracy. Obecnie na Wydziale Ekonomicznym studiuje łącznie ponad trzy tysiące studentów studiów stacjonarnych i niestacjonarnych, słuchaczy studiów podyplomowych oraz doktorantów, kadra naukowo-dydaktyczna liczy ponad 130 nauczycieli akademickich.

Studia realizowane są we współpracy z praktykami biznesu i organizacjami, z krajowymi i zagranicznymi instytutami badawczymi, parkami naukowo-technologicznymi i inkubatorami przedsiębiorczości. Studenci korzystają z cykli szkoleniowych, warsztatów z menedżerami, praktyk, staży, wizyt studyjnych i wyjazdów na studia za granicą w ramach programu ERASMUS+. W ramach kształcenia praktycznego na Wydziale działa m.in. pracownia komputerowa London Stock Exchange Group Eikon Lab, umożliwiająca dostęp do wiodącej na świecie bazy danych finansowych, pracowania dealing room – symulator departamentu skarbowego banku, laboratorium tradingowe OSTC, specjalistyczne laboratorium logistyczne (Oracle, Aris, SAP) oraz centrum komputerowo-egzaminacyjne akredytowane przez ACCA. Wydział oferuje kształcenie na specjalnościach pozwalających na podążanie ścieżką kariery w sektorze TSL, takich jak logistyka, transport i spedycja, międzynarodowy transport i handel morski, ale także w sektorach powiązanych, jak np. handel międzynarodowy i blue economy.

Dr hab. Przemysław Borkowski, prof. UG

EMW/Zespół Prasowy UG