Wyróżnienie w konkursie „Złoty Medal Chemii" dla badacza z UG

W XI Edycji konkursu Złoty Medal Chemii wyróżnienie otrzymał Patryk Wesołowski z Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii Uniwersytetu Gdańskiego i Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

Organizatorem konkursu jest Instytut Chemii Fizycznej PAN w Warszawie oraz firma DuPont, a jego celem jest wyłonienie autorów najlepszych prac licencjackich lub inżynierskich z chemii i jej pogranicza.

Wydarzenie objęte jest honorowym patronatem Polskiego Towarzystwa Chemicznego, Komitetu Chemii Analitycznej Polskiej Akademii Nauk, Polskiej Izby Przemysłu Chemicznego oraz prof. dr hab. Macieja Żylicza, Prezesa Fundacji na rzecz Nauki Polskiej.

- Chemia należy do tych dziedzin, w których Polacy mają silną markę.Tym bardziej warto wspierać zdolnych młodych badaczy, którzy już na tak wczesnym etapie kariery rozwijają ten obszar nauki – czytamy na stronie organizatora wypowiedź prof. Macieja Żylicza. - Fundacja na rzecz Nauki Polskiej wspiera najlepszych, aby stali się jeszcze lepsi. Liczę, że osoby wyróżnione Złotym Medalem Chemii będą w przyszłości laureatami naszych programów, na przykład programu START dla najzdolniejszych młodych uczonych.

W tegorocznej, jedenastej edycji konkursu, zgłoszono prace licencjackie i inżynierskie o znaczeniu poznawczym jak i aplikacyjnym w dziedzinie chemii (oraz prace z pogranicza chemii i biologii lub chemii i fizyki), zrealizowane i obronione w Polsce w roku akademickim 2020/2021.

–  Poziom prac laureatów jest z roku na rok coraz lepszy i mam nadzieję, że doświadczenia z tegorocznej edycji przyczynią się do dalszego rozwoju laureatów na drodze naukowej. Nauka jest bardzo potrzebna do rozwiązywania problemów teraźniejszego świata i konkurs Złoty Medal Chemii jest pokrzepiającym dowodem na to, że kolejne pokolenia posiadają niezwykłe kompetencje naukowe.– mówił prof. dr hab. Marcin Opałło, dyrektor IChF PAN.

W tym roku Złoty Medal i nagrodę w wysokości 10 tys. zł. otrzymał  Paweł Wieczorkiewicz z Wydziału Chemicznego Politechniki Warszawskiej i jego praca pt. Wpływ podstawników na strukturę elektronową i oddziaływania międzycząsteczkowe w wybranych parach zasad kwasów nukleinowych.

Srebrny Medal Chemii i nagrodę w wysokości 5 tys. zł zdobyła Karolina Urbanowicz  z Wydziału Chemicznego Politechniki Warszawskiej, a Medal Brązowy i 2,5 tys. zł otrzymała Dominika Krok z Wydziału Inżynierii i Technologii Chemicznej Politechniki Krakowskiej im. Tadeusza Kościuszki.

Oprócz nagród głównych przyznano także cztery wyróżnienia konkursowe o wartości 1 tys. zł: Patrykowi Wesołowskiemu z Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii Uniwersytetu Gdańskiego i Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego za pracę pt. Modelowanie oddziaływań kationów wapniowych z gruboziarnistymi łańcuchami polipeptydowymi, pod opieka naukową dra hab. Adama Sieradzana, prof. UG.

Wyróżnienia otrzymali także: Aleksandra Bandzerewicz  (Wydział Chemiczny Politechniki Warszawskiej, Zofia Dziekan (Wydział Chemii Uniwersytetu Warszawskiego)i MaritaPigłowska (Wydział Technologii Chemicznej Politechniki Poznańskiej).

W tym roku mieliśmy niesamowitą okazję gościć Panią Alexę Dembek, DuPont Chief Technology and Sustainability Officer, podczas finału edycji. Wyraziła ona głębokie wsparcie dla młodych naukowców i wartości ich pracy dla wspierania idei zrównoważonego rozwoju i innowacyjności – powiedział Andrzej Pałka, dyrektor generalny DuPont Poland.

Ogłoszenie wyników konkursu odbyło się 9 grudnia 2021 podczas spotkania w formie telekonferencji online, podczas którego obecni byli organizatorzy, laureaci oraz ich promotorzy a także wszyscy patroni konkursu.

Więcej: www.zlotymedalchemii.pl.

Ewa K.Cichocka/ Zespół Prasowy UG