Spacer po Gdańsku z językiem niemieckim. Centrum Herdera UG

Plakat

Spacery. Centrum Herdera UG

Na trzy spacery tematyczne śladami niemieckiej przeszłości Gdańska zaprasza Centrum Herdera w Gdańsku w listopadzie i grudniu.

27 listopada (sobota) o godz. 13.00  - Zabytki Głównego Miasta w prozie Güntera Grassa. Spacer poprowadzi przewodniczka po Gdańsku, pracownik Centrum Herdera, grassolożka dr Anna Kowalewska-Mróz.

Ta podróż nie tylko w przestrzeni, ale i w czasie, na wzór podejścia do historii samego pisarza, obejmie okres od średniowiecza po czasy współczesne. Zastanowimy się również wspólnie, na ile twórczość noblisty wpłynęła na kształtowanie się powojennej tożsamości miasta i jego mieszkańców.

Spacer obejmie miejsca związane zarówno z samym pisarzem, jak i bohaterami jego prozy. Są nimi zarówno postacie historyczne, jak Anton Möller – gdański malarz epoki renesansu czy Martin Opitz – poeta ze Śląska, historiograf Władysława IV Wazy, jak i bohaterowie fikcyjni, na przykład Oskar Mazerath z Blaszanego bębenka, Aleksandra Piątkowska i Aleksander Reschke z Wróżb kumaka oraz tytułowa bohaterka postapokaliptycznej powieści Szczurzyca.

Tematem spaceru będą również charakterystyczne miejsca i budynki opisane przez Grassa w jego utworach, takie jak Wieża Więzienna, z której Oskar głosem kruszył okna teatru, gdańska Zbrojownia, gdzie swój sklep z bębenkami miał Sigismund Markus, Kościół Najświętszej Marii Panny oraz inne pojawiające się u Grassa elementy krajobrazu miejskiego.

28 listopada (niedziela) o 13.00 - Spacer po Głównym Mieście szlakiem piwa, Goldwassera, Machandla i kawy. Spacer poprowadzi przewodnik po Gdańsku Cezary Ponczek.

Gdzie znajdowała się w Gdańsku najstarsza kawiarnia? Gdzie po raz pierwszy smakowano kawy? Gdzie w pobliżu Gdańska uprawiano winorośl? Skąd wziął się w Gdańsku Goldwasser? Czym był Kroling i Machhandel? Ile było drzewniej alkoholu w piwie gdańskim? Czym był jopen i gdzie znajdowała się w mieście ul. Browarników – odpowiedzi na te i inne pytania udzieli doświadczony przewodnik po Gdańsku – Cezary Ponczek.

4 grudnia (sobota) o 13.00 -  Przeszłość w zwierciadle współczesności. Spacer poprowadzi przewodniczka po Gdańsku Aleksandra Bejowicz.

To propozycja zwiedzania miasta ze szczególnym uwzględnieniem jego hanzeatyckiej historii. Prawie całkowite zniszczenie centrum Gdańska pod koniec wojny, wypędzenie niemieckich mieszkańców, napływ nowej ludności, odbudowa - wszystkie te elementy składają się na współczesny obraz miasta. W jaki sposób odbija się niemiecki element historii w architekturze odbudowanych obiektów? Co zostało wyeksponowane, co zaś umiejętnie ukryte? Jak odnoszono się do niemieckości Gdańska w latach powojennych, a jak obecnie? Na te i inne pytania odpowie podczas spaceru ulicami Głównego Miasta Aleksandra Bejowicz.

Projekt finansowany jest przez Instytut Goethego w Warszawie.

Spacery prowadzone będą w języku polskim z elementami języka niemieckiego.

Czas trwania każdego ze spacerów: 1,5 godziny. Udział w spacerze jest bezpłatny.

Miejsce spotkania: Centrum Herdera UG ul. Ogarna 26, Gdańsk, Główne Miasto.

Szczegóły na stronie www.herder.ug.edu.pl

 

Oprac. Ewa K.Cichocka/ Zespół Prasowy UG