Wykład, życie, pasja. Spotkanie z profesor Marią Mendel

Wykład oraz rozmowy o życiu i pasji prof. dr hab. Marii Mendel z Wydziału Nauk Społecznych UG oraz Laureatki Nagrody Naukowej Miasta Gdańska im. Jana Heweliusza odbędą się w Ratuszu Staromiejskim w Gdańsku.

W Nadbałtyckim Centrum Kultury (18 listopada, godz. 18.00) w ramach spotkań z laureatami Nagrody im. Jana Heweliusza, prof. dr hab. Maria Mendel wygłosi wykład popularnonaukowy pt. Życie tutaj nauczyło mnie… O formach i formacjach. Podczas spotkania o życiu oraz pasji Pani Profesor opowiedzą: dyr. Hanna Sempka, dr hab. Marcin Boryczko, dr Adam Jagiełło-Rusiłowski, a spotkanie poprowadzi Beata Szewczyk, Radio Gdańsk. Oprawę muzyczną zapewnią - Katarzyna Rogalska – wokal i skrzypce oraz Cezary Paciorek – fortepian i akordeon.

Prof. dr hab. Maria Mendel

Wybitna postać polskiej humanistyki i nauk społecznych, pedagożka społeczna, rozpoznawalna w międzynarodowych gremiach naukowych jako badaczka przestrzeni podmiotowości rodziców w edukacji oraz autorka koncepcji pedagogiki miejsca, rozwijanej w formule badań społecznie zaangażowanych.

Przez całe swoje naukowe życie związana z Uniwersytetem Gdańskim, gdzie pełniła m.in. funkcję prorektorki ds. kształcenia (2008–2012) oraz dyrektorki (2002–2008) Instytutu Pedagogiki. Od 2005 roku kieruje Zakładem Pedagogiki Społecznej w Instytucie Pedagogiki Wydziału Nauk Społecznych UG.

Bogaty dorobek publikacyjny prof. Marii Mendel liczy blisko 300 pozycji, w tym 34 książki (autorskie, współautorskie, redagowane, współredagowane), z których znaczną część stanowią publikacje w języku angielskim. Do najważniejszych, zaliczanych do nowatorskiego nurtu, należą m.in. publikacje Pedagogika miejsca (red., 2006), Społeczeństwo i rytuał. Heterotopia bezdomności (2007), Pedagogika miejsca wspólnego. Miasto i szkoła (2017), Pamięć i miejsce (współred., 2019). Szczególne miejsce w badaniach prof. Marii Mendel zajmuje Gdańsk jako przestrzeń wspólnej pamięci i lokalnego działania (Tożsamość Gdańszczan. Budowanie na (nie)pamięci; współred., 2010; Miasto jak wspólny pokój. Gdańskie modi co-vivendi; red., 2015; Miasto dla sztuki, sztuka dla miasta; współred., 2018). Najnowsza z monografii, to Eduwidma, rzeczy i miejsca nawiedzone (red., 2020).

Liderka i uczestniczka wielu międzynarodowych i krajowych projektów badawczych oraz organizacji i sieci naukowych. Najbliżej związana z siecią European Research Network About Parents in Education (w 2017 roku założyła Polish Research Network About Parents in Education).

Laureatka wielu nagród i wyróżnień (m.in. Złotej Odznaki Społecznego Towarzystwa Oświatowego za działalność na rzecz oświaty niezależnej), uczestniczka prestiżowych pobytów naukowych (m.in. staż i stypendium Johns Hopkins University).

Laureatka Nagrody Naukowej Miasta Gdańska im. Jana Heweliusza w kategorii nauk humanistycznych i społecznych za wybitne osiągnięcia w dziedzinie nauk społecznych, koncepcję pedagogiki miejsca i teorię miejsca wspólnego oraz wkład w rozwój badań nad przestrzeniami podmiotowości.
Fot. Sylwester Ciszek
Oprac. Ewa K.Cichocka/ Zespół PrasowyUG