Strategia i ewaluacja - główne tematy posiedzenia Rady Uniwersytetu Gdańskiego

W miniony piątek 5 listopada br. roku odbyło się posiedzenie Rady Uniwersytetu Gdańskiego.

Na zaproszenie Przewodniczącego Rady prof. UW Macieja Duszczyka, w pierwszej części spotkania udział wzięły władze wydziałów humanistycznych Uniwersytetu, tj. Dziekan Wydziału Filologicznego prof. UG Urszula Patocka-Sigłowy wraz z prodziekanami oraz Dziekan Wydziału Historycznego prof. UG Arkadiusz Janicki z prodziekanami. Uczestnicy posiedzenia przedyskutowali najważniejsze dla Uczelni kwestie związane z jej rozwojem oraz stojącymi przed nią wyzwaniami. Jednym z najważniejszych zadań Rady Uczelni jest opiniowanie projektu Strategii Uniwersytetu oraz nadzór nad osiąganiem zawartych w niej celów. Ponieważ obecnie obowiązująca strategia wymaga aktualizacji – rada poprosiła dziekanów o opinię na temat pożądanych kierunków rozwoju Uniwersytetu. Uczestnicy poruszyli również temat nadchodzącej ewaluacji jednostek naukowych, trwających ocen okresowych nauczycieli akademickich a także wyzwań związanych z umiędzynarodowieniem Uczelni.

Na kolejne, grudniowe, spotkanie Rada UG planuje zaprosić władze wydziałów związanych z naukami społecznymi (Wydział Ekonomiczny, Nauk Społecznych, Prawa i Administracji oraz Zarządzania). Z Dziekanami wydziałów eksperymentalnych Rada Uczelni spotka się w styczniu.

W drugiej części posiedzenia Rada UG w swoim gronie podjęła m. in. uchwały dotyczące składu Uczelnianej Rady do spraw Ewaluacji Kształcenia. Rada Uczelni, zgodnie ze Statutem UG, wskazała Przewodniczącego tej Rady oraz wybrała trzech przedstawicieli interesariuszy zewnętrznych.

Przewodniczącym Uczelnianej Rady do spraw Ewaluacji Kształcenia został dr Jacek Kołtan – filozof i politolog, wydawca, pełnomocnik dyrektora ds. naukowych w Europejskim Centrum Solidarności.

Przedstawicielami interesariuszy zewnętrznych w Radzie zostali:

1) Waldemar Fijołek – przedsiębiorca w branży zarządzania nieruchomościami, szef firmy VEIDIK Zarządzanie Nieruchomościami,

2) Paweł Wróbel – Przedsiębiorca, twórca i szef firmy doradczej Gate Brussels.

3) dr hab. Jolanta Choińska-Mika, prof. UW – historyczka, Prorektor ds. Jakości Kształcenia Uniwersytetu Warszawskiego w kadencji 2016-2020.

Kolejnych przedstawicieli do Uczelnianej Rady do Spraw Ewaluacji Kształcenia na grudniowym posiedzeniu wybierze Senat UG spośród kandydatów zgłoszonych przez rady wydziałów.

Do zadań Uczelnianej Rady do Spraw Ewaluacji Kształcenia, która swoją kadencję rozpocznie 1 stycznia br. będzie należało m. in.

1) opiniowanie projektu strategii Uniwersytetu w zakresie kształcenia,

2) monitorowanie zgodności oferty kształcenia ze strategią w zakresie kształcenia,

3) dokonywanie oceny działań podejmowanych przez uczelniany zespół właściwy w sprawach jakości kształcenia oraz senacką komisję właściwą w sprawach kształcenia,

4) opiniowanie rocznego sprawozdania Rektora na temat zapewniania jakości kształcenia w Uniwersytecie,

5) przedstawianie Rektorowi rekomendacji służących doskonaleniu procesu kształcenia w Uniwersytecie.

Kolejne posiedzenie Rady Uniwersytetu Gdańskiego odbędzie się 10 grudnia br.

Rada Uczelni
AP