Zagłosuj na naukowców z UG w Pomorskich Sztormach 2024!

Prof. dr hab. Krystyna Bieńkowska-Szewczyk z Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii UG i GUMed oraz dr hab. Marcin Pawłowski, prof. UG z Międzynarodowego Centrum Teorii Technologii Kwantowych UG zostali nominowani do nagrody Pomorski Sztorm 2024 w kategorii Sztorm Naukowy.

Pomorskie Sztormy to jeden z najstarszych i najbardziej prestiżowych plebiscytów na Pomorzu, organizowany przez Gazetę Wyborczą. Rywalizacja odbywa się w dziewięciu różnych kategoriach. W tym roku w kategorii Sztorm Naukowy nominowanych zostało dwoje naukowców z naszej uczelni: prof. dr hab. Krystyna Bieńkowska-Szewczyk z Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii UG i GUMed oraz dr hab. Marcin Pawłowski, prof. UG z Międzynarodowego Centrum Teorii Technologii Kwantowych UG.

Prof. dr hab. Krystyna Bieńkowska-Szewczyk

Zespół wirusologów pod kierunkiem Profesor prowadzi badania nad szczepionką przeciwko COVID-19 i badania nad mutacjami wirusa. Dzięki jej staraniom w Uniwersytecie Gdańskim otwarto pierwsze laboratorium BSL-3+ w Polsce Północnej. Będą w nim prowadzone badania nad żywymi wirusami, m.in. koronawirusem czy wirusem kleszczowego zapalenia mózgu.

Dr hab. Marcin Pawłowski, prof. UG

Prowadzi prace badawcze nad rozwojem technologii kwantowych ze szczególnym uwzględnieniem kwantowego cyberbezpieczeństwa danych. Jest ono niezwykle istotne, bo przestępcy w tym obszarze to także terroryści i wojenni agresorzy. W 2023 roku opracowany przez prof. Pawłowskiego samotestujący kwantowy generator liczb losowych - unikatowe w skali światowej urządzenie - otrzymał III miejsce w kategorii odkryć konkursu Eureka! DGP - odkrywamy polskie wynalazki.

W każdej z dziewięciu kategorii można oddać tylko po jednym głosie. Głosowanie trwa do 18 marca. Gala wręczenia Pomorskich Sztormów odbędzie się 2 kwietnia w Europejskim Centrum Solidarności.

Zachęcamy do głosowania na przedstawicieli UG. Głosować można tutaj.

Julia Bereszczyńska/Zespół Prasowy