Trening i suplementacja wit. D3 skuteczne w walce z osteoporozą? Projekt SPORT

fot.

Określenie wpływu 10-miesięcznego intensywnego treningu siłowego połączonego z suplementacją witaminą D3 u kobiet w wieku powyżej 50 lat na gęstość mineralną kości, siłę mięśniową, sprawność funkcjonalną oraz stężenie wybranych markerów biochemicznych związanych z osteoporozą i starzeniem - to cel projektu Skuteczna Prewencja Osteoporozy poprzez Rehabilitację i Trening (SPORT)”. Jego kierownikiem jest dr Mateusz Karnia z Katedry Fizjologii Zwierząt i Człowieka Wydziału Biologii Uniwersytetu Gdańskiego.

W ramach programu Nauka dla Społeczeństwa II, priorytet „Kultura fizyczna dla aktywnego i zdrowego społeczeństwa” dofinansowanego przez Ministerstwo Edukacji i Nauki na Uniwersytecie Gdańskim realizowany będzie projekt SPORT Skuteczna Prewencja Osteoporozy poprzez Rehabilitację i Trening”.

Ma on nie tylko zwiększyć świadomość społeczną, ale przyczynić się do budowy mostu między nauką a praktyką rehabilitacyjną, integrując skuteczne rozwiązania w zakresie prewencji i terapii osteoporozy - najczęstszej choroby kości u ludzi, która dotyka w Polsce 5 proc. populacji.

- Osteoporoza nazywana jest „cichym zabójcą”, często nie daje objawów aż do momentu wystąpienia złamania. Wg danych NFZ śmiertelność z powodu złamania szyjki kości udowej wynosi blisko 30%, a ryzyko zgonu wśród kobiet po 50 r.ż. spowodowanego powikłaniami po złamaniu jest podobne do ryzyka śmierci z powodu raka piersi i czterokrotnie większe niż w przypadku raka szyjki macicy - mówi Kierownik projektu, dr Mateusz Karnia z Katedry Fizjologii Zwierząt i Człowieka Wydziału Biologii UG. Wg najnowszych danych dynamika przyrostu liczby urazów osteoporotycznych wskazuje na 30% wzrost liczby złamań w ciągu najbliższej dekady, z szacowanymi 267 tysiącami zdarzeń w samym 2034 roku.

W ramach projektu prowadzone będą badania w zakresie gęstości mineralnej kości, siły mięśniowej, sprawności funkcjonalnej i analiza wybranych markerów we krwi u kobiet po 50 r.ż. uczestniczących w 10-miesięczym programie ćwiczeń siłowych o wysokiej intensywności. Dodatkowo połowa uczestniczek będzie poddawana suplementacji witaminą D3.

- Projekt „SPORT” nie tylko przyniesie korzyści zdrowotne uczestniczkom, ale również zaowocuje wiedzą, którą można skutecznie przekształcić na poziomie społeczności lokalnej i regionalnej. Trening siłowy, wsparty dowodami naukowymi, może stać się kluczowym narzędziem w walce z osteoporozą - dodaje dr Mateusz Karnia.

Wartość dofinansowania projektu dla Uniwersytetu Gdańskiego wynosi 1 801 470,00 zł.

Biuro Wsparcia Przygotowania Projektów, EMW/Zespół Prasowy UG