Prof. Artur Hugo Świergiel z UG przewodniczącym Rady ds. Szkolnictwa Wyższego, Nauki i Innowacji

Fot. Radek Pietruszka/PAP

Przewodniczącym nowo powołanej przez Prezydenta RP Rady ds. Szkolnictwa Wyższego, Nauki i Innowacji został prof. dr hab. inż. Artur Hugo Świergiel z Pracowni Fizjologii Behawioru i Stresu Wydziału Biologii UG.

18 członków wchodzi w skład powołanej przez Prezydenta rady. Są to: prof. Artur Hugo Świergiel – Przewodniczący Rady, prof. Rajmund Bacewicz, prof. Dariusz Boroń, prof. Maciej Chorowski, prof. Janusz Chwastowski, prof. Stanisław Mariusz Karpiński, dr hab. prof. Marek Kisilowski, prof. Jerzy Lis, prof. Stanisław Mazur, dr Janusz Michałek, prof. Stanisław Mikołajczak, prof. Alojzy Nowak, dr Marcin Opławski, dr hab. Tadeusz Pietrucha, Łukasz Słoniowski, prof. Andrzej Szarata oraz prof. Piotr Wachowiak.

Podczas pierwszego posiedzenia rady Andrzej Duda podkreślił, że głównym jej zadaniem jest patrzenie w przyszłość. Dodał, że ważne będzie też dokonywanie diagnozy stanu obecnego: czy dobrze rozwijana jest innowacyjność i czy reforma szkolnictwa wyższego właściwie kształtuje model polskiej nauki.

Do zadań Rady ds. Szkolnictwa Wyższego, Nauki i Innowacji należy w szczególności: przygotowywanie opinii i ekspertyz dla Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, identyfikowanie aktualnych problemów w zakresie szkolnictwa wyższego, nauki i innowacji oraz dokonywanie analizy zidentyfikowanych problemów, przegląd i analiza rozwiązań prawnych oraz opracowywanie założeń i projektów prezydenckich inicjatyw legislacyjnych dotyczących szkolnictwa wyższego, nauki i innowacji, wspieranie działań Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej związanych z realizacją inicjatyw prezydenckich dotyczących szkolnictwa wyższego, nauki i innowacji, tworzenie forum debaty i dialogu w zakresie szkolnictwa wyższego, nauki i innowacji, promocja działań i inicjatyw służących innowacyjności w nauce i gospodarce.

- Pierwsze zadania, jakie przed nami stoją, to poprawki do Konstytucji dla Nauki. Środowisko naukowe przez lata zgromadziło wiele uwag, czas je zebrać i zgłosić. Sami, jako rada, nie narzucamy rozwiązań, ale możemy zorientować się w sytuacji, pozbierać głosy i przygotować materiał legislacyjny – mówi prof. dr hab. inż. Artur Hugo Świergiel. – Drugą ważną dla nas sprawą jest wspieranie procesu wdrażania osiągnięć naukowych. Musimy pamiętać o tym, że silna gospodarka powinna być oparta na wiedzy, a jej rozwój zależy właśnie od osiągnięć naukowych i tego, jak wspomniana wcześniej wiedza będzie wykorzystywana.

Elżbieta Michalak-Witkowska/Zespół Prasowy UG