Nagroda Naukowa Miasta Gdańska im. Jana Heweliusza. Spotkanie z prof. dr hab. Ewą Łojkowską

Nadbałtyckie Centrum Kultury oraz Gdańskie Towarzystwo Naukowe zapraszają na spotkanie z prof. dr hab. Ewą Łojkowską, laureatką Nagrody Naukowej Miasta Gdańska im. Jana Heweliusza za rok 2021.

Spotkanie odbędzie się 24.11.2022 (czwartek) o godzinie 18: 00 w Ratuszu Staromiejskim w Gdańsku. Podczas wydarzenia Laureatka wygłosi wykład: Biotechnologia roślin- technologia, która rozwiąże światowy kryzys żywnościowy.

Jest to wyjątkowy rok w historii Nagrody Naukowej Miasta Gdańska im. Jana Heweliusza, ponieważ w obu kategoriach zwyciężyły naukowczynie z Uniwersytetu Gdańskiego. W kategorii nauk humanistycznych i społecznych prof. dr hab. Małgorzata Omilanowska-Kiljańczyk (spotkanie z Laureatką odbyło się 17.11.2022), a w kategorii nauk przyrodniczych i ścisłych prof. dr hab. Ewa Łojkowska.

Na temat pasji i życia prof. Ewy Łojkowskiej opowiedzą między innymi prof. dr hab. Jacek Bigda oraz prof. UG dr Wojciech Śledź.

Moderatorką spotkania będzie Beata Szewczyk– dziennikarka Radia Gdańsk.

Wstęp na wydarzenie jest otwarty. Zachęcamy do udziału.

Spotkaniu towarzyszyć będzie, z inicjatywy Laureatki, zbiórka na Hospicjum "Bursztynowa Przystań".

prof. dr hab. Ewa Łojkowska– biotechnolożka związana z Uniwersytetem Gdańskim, pełniła funkcję Dziekana Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii UG i GUMed (2005-2012) oraz kierowniczki Katedry Biotechnologii (2005-2020) Od 2020 kieruje Zakładem Ochrony i Biotechnologii Roślin MWB UG i GUMed. Jest ekspertką w zakresie molekularnych czynników warunkujących chorobotwórczość bakteryjnych patogenów roślin. Doświadczenie naukowe zdobyła podczas stażów w University of Wisconsin-Madison, USA (1986-1988), Institut National des Sciences Appliqueés de Lyon, Francja (1991-1993).

Prowadziła wykłady i współkierowała programem „Job Creation Biotechnology Diploma” w Università degli Studi di Perugia Włochy (2001-2014). Współautorka około 150 publikacji w wybitnych międzynarodowych czasopismach naukowych; jej prace były cytowane ponad 2500 razy. Przewodnicząca Komitetu Biotechnologii Polskiej Akademii Nauk, Przewodnicząca Jury Programu L’Oréal-UNESCO dla Kobiet i Nauki oraz Przewodnicząca Komisji ds. Społecznej Odpowiedzialności Uniwersytetu Gdańskiego. Prezeska Fundacji Profesora Wacława Szybalskiego. Wiceprzewodnicząca Rady Programowej Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia w Gdańsku. Została laureatką Nagrody Naukowej Miasta Gdańska im. Jana Heweliusza za rok 2021.

Heweliusz_prof.E.Łojkowska
Katarzyna Bisha III rok filologii polskiej, spec. dziennikarsko – publicystyczna