Praca na rzecz niepełnosprawnych nagrodzona. Odznaczenie dla Justyny Rogowskiej

- Na rzecz środowiska osób z niepełnosprawnościami działam od około 15 lat. Nie spodziewałam się, że spotka mnie taki zaszczyt. Jest to z pewnością zobowiązujące i motywujące, by dawać z siebie więcej i więcej - powiedziała Justyna Rogowska, Kierownik Biura ds. Osób z Niepełnosprawnością UG, odznaczona Brązowym Krzyżem Zasługi.

Krzyż Zasługi to odznaczenie, które od prawie 100 lat jest przyznawane za wybitne dokonania na rzecz kraju wychodzące poza zakres zwykłych obowiązków laureata. Pierwszy raz został nadany w 1923 r. osobom ze specjalnymi zasługami dla nowo niepodległej Polski.

- Zaczęło się niewinnie - mówi Justyna Rogowska, Kierownik Biura ds. Osób z Niepełnosprawnością UG, która pomimo tego, że jest osobą niewidomą, dopiero w trakcie studiów zaczęła się angażować w rozwiązywanie otaczających ją problemów. - Studiowanie dla osoby niewidomej 15 lat temu było znacznie trudniejsze. Nie wynikało to z negatywnego nastawienia kadry naukowej, ale raczej z braku systemowych rozwiązań, które nie były realizowane przez jednostkę wspierającą osoby z niepełnosprawnościami - wyjaśnia.

Kilka tygodni przed obroną pracy magisterskiej młoda działaczka zaczęła pracować w Fundacji Szansa dla Niewidomych. To tam nauczyła się przygotowywać własne przedsięwzięcia oraz pisać podania o granty. - Projekty, których byłam autorką i koordynatorką poruszały tematykę rehabilitacji, wsparcia edukacyjnego, zwiększenia dostępu do kultury, aktywności fizycznej i sportu osób z niepełnosprawnościami. - opowiada.

Od 2016 r. Justyna Rogowska związana jest zawodowo z Uniwersytetem Gdańskim. Pracuje jako kierownik Biura ds. Osób z Niepełnosprawnością oraz jest koordynatorką przedsięwzięcia „Dostępny UG – kompleksowy program likwidacji barier w dostępie do kształcenia dla osób z niepełnosprawnościami”, które zostało  sfinansowane m.in. z funduszy Unii Europejskiej. - W ramach tego projektu organizujemy szkolenia dla pracowników Uniwersytetu Gdańskiego z zakresu obsługi osób z niepełnosprawnością. Szkolenia są realizowane przez naszego partnera projektowego - Fundację Instytut Rozwoju Regionalnego - tłumaczy. "Dostępny UG…" jest obecnie w trakcie realizacji i będzie trwał do 2023 roku. Budżet całego projektu to 3 169 486,01 zł.

14 stycznia 2022 r. Wicewojewoda Mazowiecki Artur Standowicz, w imieniu Prezydenta RP Andrzeja Dudy wręczył Pani Justynie Rogowskiej Brązowy Krzyż Zasług.

Zapytana o dalsze plany działań Kierownik Biura ds. Osób z Niepełnosprawnością UG odpowiada:  - Zależy mi na wymianie doświadczeń z innymi ośrodkami akademickimi. W Polsce jest to już realizowane m.in. poprzez mój udział w obradach komisji działającej przy KRASP. Chciałabym, by kolejnym krokiem było nawiązanie kontaktów międzynarodowych z podobnymi jednostkami jak BON, tyle że za granicą. Obecnie biura takie jak moje stają przed nowymi wyzwaniami, jakim jest wsparcie studentów, których stan zdrowia pogorszył się na skutek pandemii. W tym zakresie niestety mamy coraz więcej do zrobienia

Serdecznie gratulujemy Kierownik Justynie Rogowskiej odznaczenia.

Justyna Rogowska
Marcel Jakubowski/Zespół Prasowy UG