Jantarozaury i przyjaciele. Jubileusz 50-lecia Zespołu Pieśni i Tańca UG „Jantar”

- Zaglądając w głębię polskiej tradycji wciąż odczytujemy ją na nowo – mówi Barbara Madany, kierownik organizacyjny Zespołu. - Idea, jaka przyświeca nam podczas organizacji obchodów jubileuszowych streszcza się w jednym zdaniu - "Jantar to historia, którą piszą ludzie Jubileuszowe koncerty Zespołu zapowiedziano na najbliższy weekend.

Zespół Pieśni i Tańca Uniwersytetu Gdańskiego Jantar, zrzeszający studentów i absolwentów Uniwersytetu Gdańskiego oraz innych trójmiejskich uczelni, działa nieprzerwanie od 1970 roku. Zespół prezentuje swój program na licznych koncertach w kraju i za granicą. Dzięki konsekwentnej pracy i stałemu poszerzaniu repertuaru, Jantar zdobywa uznanie i nagrody na wielu festiwalach i konkursach.

Świętując Jubileusz 50-lecia Zespół chce nie tylko spojrzeć daleko wstecz i odtworzyć zapomniane choreografie wykonywane w ubiegłych dekadach, ale także zaprezentować to, co w repertuarze nowe – wyrosłe ze spuścizny polskiego folkloru i przetworzone przez współczesną wrażliwość osób, które dziś tworzą Zespół.

Obchodom Jubileuszu nadano oryginalną nazwę:  zGłębiNowe, bo jak twierdzą w Zespole, zaglądając w głębię polskiej tradycji wciąż odczytują ją na nowo. - Idea, jaka przyświeca nam podczas organizacji obchodów jubileuszowych streszcza się w jednym zdaniu - "Jantar to historia, którą piszą ludzie – podkreśla Barbara Madany.

Dwa jubileuszowe koncerty zespołu odbędą się: 26 listopada (piątek) o godz. 19.00  i 27 listopada (sobota) o godz. 16.00 w Sali Teatralnej, Budynku Neofilologii UG. Wspólnie będą świętować dawni i obecni członkowie Zespołu. - Dla nas jest to wyjątkowa okazja do spotkania osób, które dawniej tworzyły i nadal tworzą Zespół. Radość ze zbliżających się obchodów jest tym większa, że przez pandemię wspólne świętowanie zostało przełożone o rok – dodaje Barbara Madany.

Swoją obecność zapowiedziało niemal 90 byłych członków Jantara, którzy sami siebie nazywają Jantarozaurami. Jak zapowiadają organizatorzy, część z nich zaprezentuje się na scenie w międzypokoleniowym krakowiaku oraz polonezie. - Bardzo się cieszymy, że udało się także zaprosić do współudziału w koncercie muzyków, którzy w minionych dekadach tworzyli jantarową kapelę – mówi Barbara Madany. Dzięki temu zaprezentowany będzie  przekrojowo szeroki repertuar Zespołu. – Chcemy pokazać zarówno historyczne jak i współczesne choreografie, ale także by podkreślić, jak ważni w jego budowaniu są ludzie – podsumowuje Barbara Madany.

Na jednej scenie, oprócz obecnych członków Jantara zaprezentują się również osoby, które kiedyś tworzyły Zespół. Występom będzie towarzyszyła międzypokoleniowa kapela, która wykona utwory skomponowane specjalnie na tę okazję.

Zespół prowadzą: Milena Jurczyk – choreograf, Barbara Madany – kierownik organizacyjny, Anna Barszcz – kierownik muzyczny, Jakub Musik – kierownik kapeli.

Wydarzenie dofinansowano ze środków Miasta Gdańska.

26 listopada, godz. 19:00 i  27 listopada, godz. 16:00
Sala Teatralna, Budynek Neofilologii UG, ul. Wita Stwosza 51, Gdańsk

Wstęp na bezpłatne wejściówki – informacja na stronie https://jantar50.ug.edu.pl/

Jubileusz ZPiT Jantar