UG wśród uczelni publicznych o największej liczbie kandydatów na miejsce

W informacji o wynikach rekrutacji na studia na rok akademicki 2021/2022 w uczelniach nadzorowanych przez Ministra Edukacji i Nauki Uniwersytet Gdański znalazł się wśród uczelni najchętniej wybieranych przez kandydatów na studia.

Zgodnie z podanym przez Główny Urząd Statystyczny stanem na 31 grudnia 2020 roku w roku akademickim 2020/21 działalność prowadziło 349 uczelni, z tego 130 publicznych i 219 niepublicznych (w tym 10 prowadzonych przez organizacje wyznaniowe).

Pierwsze miejsce w rankingu uczelni, w których o jedno miejsce starało się ponad 4 kandydatów zajęła Politechnika Gdańska (8,2). Politechniki uplasowały się na 4 pierwszych miejscach, a wśród Uniwersytetów naszą Uczelnię (4,1 kandydata na jedno miejsce) wyprzedziły dominujące w w rankingach UW (4,8) i UJ (4,5), a także Uniwersytet Wrocławski (5,3), Uniwersytet Kardynała Stanisława Wyszyńskiego w Warszawie (4,4) i UMCS w Lublinie (4,2).

Podający informację urzędnicy zastrzegają: "Liczba zgłoszeń kandydatów na dany kierunek studiów w uczelni jest wynikiem popularności kierunku i uczelni, ale również uwarunkowań formalnych, umożliwiających kandydatom ubieganie się o przyjęcie na kilka kierunków studiów w jednej lub w wielu uczelniach."

Z informacji MEiN wynika również, że najpopularniejszymi kierunkami tegorocznej rekrutacji były:

I. Według ogólnej liczby zgłoszeń kandydatów (powyżej 8 tys.):

1. Informatyka - 36 026
  2. Psychologia - 35 264
  3. Zarządzanie - 29 272

II. Według liczby zgłoszeń kandydatów na jedno miejsce (cztery i więcej zgłoszeń): Inżynieria nanostruktur: 27,8; koreanistyka: 26,6; zielone technologie: 25,1

Informatyka jest najpopularniejszym kierunkiem również w UG:   - Informatyka - z liczbą blisko 16 kandydatów na miejsce  - jest absolutnym „hitem” i niewątpliwą niespodzianką obecnej rekrutacji. Bardzo duże zainteresowanie kandydatów sprawiło, że kierunek oferowany przez Wydział Matematyki, Fizyki i Informatyki dołączył do „czołówki” najpopularniejszych kierunków na UG - mówiła podczas tegorocznej rekrutacji mgr Beata Królczyk, Kierowniczka Biura Rekrutacji.

Z raportu GUS wynika, że w ostatnich latach liczba studentów systematycznie zmniejszała się (z 1841,3 tys. w roku akademickim 2010/11 do 1204,0 tys. w roku akademickim 2019/20), natomiast w roku akademickim 2020/21 nastąpił niewielki wzrost do 1215,3 tys. osób, w tym 69,8% w uczelniach publicznych.

Informacja MEiN: czytaj tu

MNG/ZP