Wykład Gościnny prof. Nicole Thesz

calendar_month
location_on
sala 168 (budynek Neofilologii na Kampusie Oliwa)
Organizator wydarzenia:
Instytut Filologi Germańskiej
Dodane przez mjakubowski - pon., 09/05/2022 - 14:37

Instytut Filologii Germańskiej Uniwersytetu Gdańskiego zapraszamy na otwarty wykład gościnny prof. Nicole A. Thesz z Miami University (Oxford, Ohio) na temat „Kommunikation bei Grass: Poesie und Politik der Begegnung im Gesamtwerk“. Wykład odbędzie się hybrydowo w dniu 17 maja o godz. 15.00 w sali 168 (budynek Neofilologii na Kampusie Oliwa). W załączniku przesyłamy plakat-zaproszenie.

Nicole A. Thesz jest profesorem germanistyki w Miami University w Oxfordzie (Ohio, USA). Jej monografia “The Communicative Event in the Works of Günter Grass: Stages of Speech 1959-2015”  ukazała się w 2018 roku w wydawnictwie Camden House. Nasz Gość jest autorką licznych artykułów dotyczących twórczości Güntera Grassa, literatury NRD, niemieckiego filmu, baśni niemieckich i świata, ekokrytyki, jak również obrazu medycyny w literaturze.

W wykładzie pt. „Komunikacja u Grassa. Poezja i polityka spotkania” badaczka podda refleksji znaczenie werbalnych i niewerbalnych aspektów spotkania w nowelach, powieściach i tekstach autobiograficznych Güntera Grassa. Wychodząc od „komunikatywnego imperatywu” pisarza, którego wystąpienia publiczne i teksty stanowiły interwencję w świat polityki, Nicole Thesz wyróżnia cztery istotne okresy w komunikacji pisarza. Poczynając od „Blaszanego bębenka” po „Vonne Endlichkeit” odniesie się m.in. do funkcji fikcyjnego oskarżenia i spowiedzi, polityczno-dydaktycznej postawy oraz interakcji potencjału przemocy i dialogicznego zbliżenia.

Więcej: http://www.narracjepogranicza.eu/?p=2513