KASZUBI W PRL. PRL WOBEC KASZUBÓW

Europejskie Centrum Solidarności / Instytut Kaszubski
Dodane przez ewitkowska - czw., 05/05/2022 - 07:22
grafika

Instytut Kaszubski oraz Europejskie Centrum Solidarności zapraszają do udziału w ogólnopolskiej konferencji naukowej KASZUBI W PRL. PRL WOBEC KASZUBÓW - 16–17 maja 2022, Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku.

Społeczność kaszubska w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat doświadczyła głębokich zmian, które objęły wszystkie aspekty życia: społecznego, politycznego, kulturalnego, gospodarczego. II wojna światowa była dla Kaszubów doświadczeniem traumatycznym. Po jej zakończeniu oczekiwano nowej, bardziej sprawiedliwej Polski, w której takie społeczności jak Kaszubi będą mogły zachować swoją tożsamość, rozwijać własną kulturę i korzystać z pełni praw obywatelskich. O takich nadziejach i oczekiwaniach mówiono podczas Kongresu Kaszubskiego w styczniu 1946 roku w Wejherowie.

Rzeczywistość okazała się znacznie trudniejsza i jednocześnie bardzo złożona. Z jednej strony stosunek nowych władz do społeczności kaszubskiej po 1945 r. naznaczony był dużą dozą nieufnością. Z drugiej jednak próbowały one wciągnąć jej przedstawicieli w struktury życia politycznego, zwłaszcza na poziomie lokalnym.

Procesy te zasługują na dyskusję naukową, dlatego zapraszamy Państwa na konferencję pt. Kaszubi w PRL. PRL wobec Kaszubów.

Program Konferencji w załączeniu.

Organizatorzy Europejskie Centrum Solidarności / Instytut Kaszubski

Współorganizatorzy i partnerzy Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Gdańsku / Muzeum Gdańska / Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie / Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie

Komitet organizacyjny prof. dr hab. Cezary Obracht-Prondzyński, dr Przemysław Ruchlewski, dr Krzysztof Korda

Komitet naukowy dr hab. prof. UG Grzegorz Berendt, prof. dr hab. Józef Borzyszkowski, dr hab. prof. UG Miłosława Borzyszkowska-Szewczyk, dr Sylwia Bykowska, dr hab. Mirosław Golon, prof. UMK, dr Konrad Knoch, dr hab. Waldemar Ossowski

Patronat honorowy Mieczysław Struk – marszałek województwa pomorskiego, Aleksandra Dulkiewicz – prezydent miasta Gdańska, Piotr Stepnowski – rektor Uniwersytetu Gdańskiego.

Załącznik Rozmiar
Program wydarzenia 600.79 KB